DÜNYA GÜNCEL HABERLER

Muta Nikahı Nedir ? Muta Nikahı Nasıl Kıyılır ?

muta nikahı nasıl kıyılır

Son günlerde çokça konuşulan Muta nikahı nedir ve Dinen bir sakıncası var mı? Şii mezhebinde Muta nikahı belirli bir ücret karşılığında belirli bir süre birlikte olmak için çiftlerin anlaşarak kıyılan nikah olarak tanımlanıyor.

Sözlük anlamı “kendisinden faydalanılan” anlamına gelen bu terim başka bir anlamda da boşanma sonrasın da kocanın , kadına verdiği hediye anlamına gelmektedir. İlk başlarda İslam toplumlarında görüldüğü iddia edilen fakat sonrasında Şiiler arasından yasaklanmadığı ve halen devam ettiği ama Sünniler arasında yasaklandığı iddialar arasında yer almaktadır.

Muta nikahı sırasından erkek bireyin ” beni (..) şu zaman içerisinde müt’alandır” demesi yeterli sayılır. Muta nikahı kıyılan kadın bu nikahın sonuna kadar hiç bir şekilde mirastan hak alamaz. Bu nikah içerisinde çiftler anlaşıp resmi nikahın koşullarını yerine getirerek karı koca olabilirler resmi anlamda.

Bu tarz birlikteliklerin günümüz de eleştirisi çokça yapılmasına rağmen gizliden gizliye devam ettiği ve ticari bir anlaşma gibi görüldüğü Muta nikahını bazı kesimler sözleşmeli evlilik ile benzeştirdikleri de gözlemlenmiştir. Verilen ücretin ise mehir olayı ile benzetilmesi gerçeklerle uyuşmayan bir durumdur.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayınız